kolmapäev, 26. aprill 2017

Kolmapäev 26 aprill 2016

11. päev - Iseseisvus tuleb

Täna oli taas vaja ärgata ning hommikut tevitada. Mina tõttasin täna jälle Langley Lodge'i tööle, oma 15 minutit kiiret jalutamist. Inimsed tänaval on sõbralikud ja alati tervitavad sind. Jõudsin taas varem kohale ja ukse avas remondimees, kes siin värvib valge värviga uksi, ääriseid jne. Tervitasin ning panin oma koti ja jope ära ja vaatasin, kes kus toimetab. Allkorrusel leidsin Cloe (hooldaja), kes palus toimetada Binnyga, ta oli vaja pesta, riidesse aidata, panna päevaks side ja viia puhkeruumi istuma. Eks see kõik võttis mul aega ja tegemist, aga riidesse ma ta sain ning siis palus Binny tualetti. Sinna ta ka sai. Lõpuks olime valmis ka ta puhkeruumi toimetama, ta kõnnib ise raamiga. Toetasin teda selja tagant ning Alaya ütles, et temaga peab tegelema 2 inimest. Alaya tuli ka koos meiga ning rõõmsalt saime proua tugitooli sättida ja tõin talle kaasa ka käekoti ning ajalehe. 
Kapp, kus hoida......
Järgmine suurem tegelemine oli Elleniga, keda oli vaja esmalt joota (teega). Ellen ei suhtle ega saa aru, sügav dementsus. Täna oli vaja ta pesta, mähe vahetada, üles tõsta. Olin siin lisakätepaariks protseduuridel, sain ka ratastooli tuua, aga esmalt tõin liiga suure, siis sain juba väiksema toodud. Pesime ja riietasime Elleni ning panime talle selga seeliku ja pluusi ning tõstsime ratastooli. Täna oli majas juuksur, kes võttis kõik elanikud, kes soovisid ette ja pesi nende pead ja tegi ka soengu pähe. Jätsimegi nüüd naise juuksuri hoole alla. See teenus kajastub elanike arvetel ja juuksur käib iga nädal. Elankud näevad välja tõelised prouad. Järg jõudis nüüd Pauli kätte, samuti korduv tegevus: pesemine, riietamine, tõstmine tõstukiga tugitooli ning siis tugitooliga juba puhketuppa. Tema naine veedab iga päev mehe juures 6-7 tundi.
Stevenil (koristaja) aitasin kardinate küljest ära võtta konksud.  Kätte jõudis juba lõunaringi tegemise aeg ning tuli ette sättida kilepõlled ja kätte sininsed kindad, muidu ei või toitu pakkuma minna. Mul oli taas toita Katreen, kes on tubli sööja, aga enamalt jaolt ta magab ja on akontaktne, sõnas ennast ei väljenda ega hädaabinuppu ei kasuta. Kõrvalvoodis on ta abikaasa, kellel täheldasin täna tugeva köha ning ta ei taha viimastel päevadel üldse süüa. Katreen magustoitu ei saa, sest tema kehakaal on piisavalt suur. Mihale toodi toit, kuid ta ei hakanud sööma. Hiljem, kui oli magustoidu aeg, seisin ta juures ja abistasin jäätist lusika peale panna, et ta saab siis ise suhu viia. Jäätise sai ta vähemasti kõik söödud. Kööki aru antud, sain ka ise korra maha istuda ja nautida lõunasööki.
Suhteliselt tihti kostus aga koridori seina peal olev süsteemi alarm, mis teavitas, et keegi vajab abi. Toast nr 6 tuli häire, küsisin, kus see on ja sain vastuse, et esimesel korrusel. Tohtisin minna sinna üksi ja nii ma sinna tõttasin, uks oli kinni. Sisenedes tuleb alati koputada, prouat ma polnud eelnevalt kohanud, aga ta palus poti ära tühjendada ja nii sai ta soov täidetud.
Vaade meie toa aknast
Allkorruse koridorist kostus korraks mingi imelik vali müdin, väljas tuli korralikku rahet aga polnud mahti lähemalt kaema minna, seega taas toimetama. Tegevusjuhendaja Liisaga värvisme eile poolelijäänud mängu ja viisime vahepeal õue kuivama, siis veel ei sadanud. Residendid väga aktiivsed täna ei olnud tegevuseks, vaid Mary oli nõus värvimisega. Tore oli täna näha ka seda, et Tom oli valmis täna üles tulema ning talle tulid täna ka külalised. Eile ta ei söönud ega avanud silmi, vaid keeldus kõigest. Taas tuli häire, millele keegi kohe ei reageerinud ja nii ma siis vaatasin, et tuba nr 10 vajas abi. Taas selgus, et see on esimesel korrusel ja otsisin toa üles ning selgus, et ka seal on kliendil külalised, kuid toas on hapnikuaparaat, kuid resident vajas astmapiipu. Tõttasin alla otsima õde, kelle võimuses on kõik medikamendid, nägin ka vastutaja Vikit, edatasin talle soovi ning tõttasin taas üles teadvustama, et andsin nende soovi edasi õele ja tegeletakse sellega. Köögis pesin vahepeal nõusid ja kuivatasin, et Sheilal (kokk) kergem oleks veidi.  Nüüd tuli taas kätte teeaeg ning mul tuli anda teed Katreenile, jogurt Peterile ja üritada teed anda ka Mihale. Võtsin nad kõik ette, kuna tee oli veel tuline, siis alustasin Peterist, kes sõi ära kõik jogurti. Järgmisena suundusin Katreeni juurde, tema jõi kõik tee ära, Mihale suutisn vaevalt 50ml teed sisse saada, kui sedagi. Teda oli nii kahju vaadata, tahtis köhida aga ei ole jõudu, et bronhid puhtaks saada ja siis sunnitakse veel piimaga (paksendaja) teed ka veel jooma. Aega oli veel mul üle ning tõttasin Elleni juurde ja sinna ma jäin päris kauaks. Üritasin talle jogurtit anda, selle ta sõi kõik ära ja siis oli vaja taas teed pakkuda/joota (paksendajaga). Ellen väga vaevaliselt võttis suhu teed ja siis hoidis suus pikka aega. Pidin peale passima, vahel ka meelde tuletama, et ta neelaks. Ellen hoidis pidevalt mu käest kinni ja ei tahtnud, et ma lahti laseks. Tundisn, et endalgi lähevad silmad märjaks ning aeg on lahkuda. Nüüd tuli aga tuppa hoopsi Liisa, koos kahe mingi terjeriga, kellest ühe tõstsime ka Ellenile voodisse ning ta sai koera silitada. Tunnetasin, et mis iganes me arvame inimest mitte aru saamast, on tal siiski tunded ja tunnetus olemas. Kell lippas omasoodu ja minulgi oli juba aeg läbi, et lahkuda. Kell näitas juba 17.00. Jätsin töötajatega nägemist ning Alayga headaega, ta veel tänas mind, et tal oli minust abi.
Kaks vanderselli
Õue jõudes avastasin, et uh mingid piisad tulevad alla ülevalt, seega jalad kõhu alt välja ja kiirelt kodu poole. Mis salata, sain ikka päris märjaks, joostes hüppasin ka poest läbi, et toorjuustu tuua. Kodus oli tuba suhtleliselt külm, jalga tuli otsida ka teine paar sokke ning kulmatunne ei tahtnud lahti lasta, tuli otsida veel miskit selga. Paar tassi tulist jooki ka ja lõpuks saigi juba soojem. Tundus, et ka ruumi köetakse ainult hommikul ja õhtul.
Seega "kodus", vihma sajab ja mul on üsna külm. Paar tassi kuuma jooki ei tee ka veel soojaks, muud ei jäänud üle, kui otsida veel riideid selga.
Rahvas, talv on tulnud vist:(

2 kommentaari:

 1. Tore lugeda sinu muljeid.
  Kodude kütmine on seal tõesti meile arusaamatu. Nad räägivad niiskest kliimast, ometi pole Hiiumaal kuivem mitte. Vaata kui paljudel eakatel on seal sõrmeliigesed niiskest külmast turses. Kuidas nende vannitubades akende ääred hallitavad (see must ei ole mustus vaid selline hallitus). Kui sa pöördud külmetuse pärast arsti poole, siis mõnigi küsib, ega su toas üle 17 C pole.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Tore, et järge pead ja ma ei kirjuta vaid iseendale. Jõudu Teile sinna ja saadan veidi päikest ka :)

   Kustuta

Kolmapäev 17 mai 2017

30 päev. See You UK and welcome Estonia Täna hommikul helises äratuskell 3.15. Hommikusöök koosnes sellest, mis veel kapis järgi oli...